Для приготування ткемалі нам буде потрібно:
- 1,5 кілограми аличі;
- 2 головки часнику;
- 1-3 штуки гострих перцю (за смаком, хто любить по гостріше можна додати більше);
- 4-6 гілочок м'яти, меліси (якщо у вас буде омбало, вона ж болотна м'ята, взагалі прекрасно!);
- 1 пучок кінзи;
- 1 пучок кропу;
- коріандр за смаком;
- 1 чайна ложка солі;
Аличу промити, залити водою і варити приблизно 40 хвилин. Потім аличу протерти крізь сито, щоб відокремити кісточки.
Пюре, яке вийшло з нашої аличі перекладаємо в кухонний комбайн (можна використовувати блендер), туди ж додаємо очищений часник, гострий перець, нарізану кінзу, кріп, листя м'яти (без стебел), коріандр, сіль. Збиваємо все до однорідної маси.
Виливаємо суміш у сковороду або каструлю і постійно помішуючи продовжуємо варити поки консинстенція НЕ буде нагадувати густу сметану, доводимо до кипіння і вимикаємо.
Якщо ви віддаєте перевагу гострим соусам, покладіть побільше часнику і перцю. Любителі ніжного ткемалі, навпаки, віддадуть перевагу пряним травам.
При приготуванні ткемалі дуже важливо дотримуватися кількох правил:
- при варінні слив, обов'язково помішуйте пюре дерев'яною лопаткою, інакше пюре пригорить;
- ніколи не додавайте оцет в ткемалі, навіть якщо робите заготовки на зиму;
- якщо ви робите ткемалі про запас, після розливу соусу в пляшки додайте зверху пару ложок рослинного масла - це охоронить соус від псування;
- аличу звичайною сливою замінювати не можна ні в якому разі, краще вже спробувати зварити ткемалі з терну або горезвісного зеленого агрусу;
Ткемалі в першу чергу - це сливи, відомі нам як алича. А однойменний соус, який з них готують, зобов'язаний цим сливам своїм дивовижним кислим смаком. На жаль, справжні сливи ткемалі можна роздобути тільки в Грузії. Тому приготувати грузинський соус №1 не кожному вдається.